Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej – do kiedy zagraża dziecku i czy można mu zapobiec?

Data dodania: 20.04.2022

Czym jest SIDS – Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej?

SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) to nagła i nieoczekiwana śmierć niemowlęcia poniżej pierwszego roku życia bez znanej przyczyny. Jest to główna przyczyna śmierci niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku życia. SIDS jest czasami znany jako śmierć łóżeczkowa, ponieważ niemowlęta często umierają w łóżeczkach. Przyczyny Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej są niejasne, nie istnieje jeden sposób na ograniczenie ryzyka występowania Zespołu u dzieci.

Naukowcy odkryli pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia SIDS u niemowląt. Określili również środki, które można podjąć, aby spróbować uchronić dziecko przed Zespołem. Prawdopodobnie najważniejszym z nich jest układanie dziecka do snu na plecach.

Istnieją również czynniki predysponujące do SIDS:

 • Wady mózgu niektóre niemowlęta rodzą się z problemami, które zwiększają prawdopodobieństwo ich śmierci z powodu SIDS. U wielu z tych dzieci część mózgu, która kontroluje oddychanie i wybudzanie ze snu, nie dojrzała do prawidłowego działania.
 • Niska waga urodzeniowa – przedwczesny poród zwiększa prawdopodobieństwo, że mózg dziecka nie dojrzał w pełni, przez co ma ono mniejszą kontrolę nad takimi automatycznymi procesami, jak oddychanie i rytm serca.
 • Płeć – chłopcy są nieco bardziej narażeni na śmierć z powodu SIDS.
 • Rasa – z powodów, które nie są dobrze zrozumiane, niemowlęta rasy innej niż biała są bardziej narażone na śmierć w wyniku SIDS.
 • Historia rodziny – dzieci, których rodzeństwo lub kuzyni zmarli z powodu SIDS, są bardziej narażone na SIDS.
 • Bierne palenie – dzieci, które mieszkają z palaczami, są bardziej narażone na SIDS.

Czy można zapobiec Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej?

Istnieje wiele kroków, które rodzice mogą podjąć, aby ograniczyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia i zapewnić dziecku bezpieczny sen.

Co możesz zrobić, aby zapewnić dziecku bezpieczne środowisko do snu:

 • Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca usypianie niemowląt na plecach. To dla nich najbezpieczniejsza pozycja. Zaleca się również, aby nie kłaść dzieci do snu na brzuchu lub na bokach.
 • Jeśli to możliwe, postaraj się nie dzielić łóżka z dzieckiem. Jeśli zdecydujesz się na dzielenie tej samej powierzchni, upewnij się, że w pobliżu dziecka nie znajdują się żadne luźne przedmioty. Poduszki, kocyki i inne miękkie przedmioty (na przykład pluszaki) mogą przyczynić się do zaplątania się dziecka. Do tej kategorii należą również popularne tzw. otulacze – ochraniacze do łóżeczka.
 • Jeśli dziecko śpi na dostawce, upewnij się, że między dostawką a łóżkiem/materacem nie ma żadnych szczelin, które zwiększałyby ryzyko uwięzienia lub uduszenia.
 • Nie pozwól, aby dziecko było przegrzane lub zmarznięte.
 • W ciągu dnia dbaj o to, by dziecko przebywało z daleka od osób palących papierosy.
 • Uważa się, że monitory oddechowe mogą pomagać w wykrywaniu zagrożenia nagłą śmiercią łóżeczkową. Śledzą rytm oddechu niemowlęcia, zapewniając większy spokój rodzicom. Monitory te nie są jednak niezawodne, dlatego wszystkie wyżej wymienione kroki zabezpieczające dziecko przed przypadkowym uduszeniem są bardzo ważne!

Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej w Domu Kasisi

 SIDS nie ominął Domu w Kasisi, w kwietniu 2022 r. odbierając nam małego Misheka w czasie snu. Chłopiec nie przejawiał wcześniej żadnych objawów choroby. 

Być może do śmierci maluszka przyczynił się młody wiek mamy, może była to niska masa ciała od razu po urodzeniu. A może po prostu mały Mishek cierpiał na chorobę, która nigdy nie została rozpoznana. Niestety, opieka szpitalna dzieci po narodzinach jest w Zambii ograniczona, a dzieci nie przechodzą tak szerokich testów, jak dzieci choćby w Europie. Wiele problemów pozostaje bez diagnozy, aż okazuje się być zbyt późno.

Jeśli istnieje choć cień szansy, że badanie przeprowadzone w kasiskim szpitaliku House of Hope uratuje kolejne życie dziecka, zrobimy co w naszej mocy, aby tak się stało. Aby jednak móc regularnie badać dzieci, potrzebujemy Waszego wsparcia. Praca lekarzy, odczynniki laboratoryjne, sprzęt czy nawet najprostsze testy na najpopularniejsze choroby stanowią nie lada wyzwanie dla budżetu Domu w Kasisi. Ufunduj komplet badań dla dziecka i pomóż nam uratować życie!

Bądź z nami w kontakcie!

Newsletter

Niezwykłe relacje i zdjęcia, ciekawostki o tym, jak zmienia się Kasisi, co dzieje się wokół naszych projektów i w siostrzanej fundacji – Dobrej Fabryce. Dołącz już teraz, a nie przeoczysz żadnego ważnego wydarzenia.

Pilna pomoc potrzebna

Fundusz im. Christophera Sakali

Chcemy, by to zło, jakie wpadło znienacka do życia naszego Domu, wywołało reakcję w postaci czynnego dobra. Założyliśmy Fundusz im. Christophera Sakali. Z jego pomocą wspieramy chorych, w tym dzieci na oddziale onkologicznym szpitala w Lusace.

 

uzbieranych:
10 238 zł
potrzebujemy:
10 000 zł