• Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku przyłączyli się do akcji "Ozłacamy Kasisi". Wybierając opcję skróconą projektu, będą rywalizować z pozostałymi szkołami w kategorii SKUTECZNOŚĆ, przechodząc przez wybrane 6 zadań. Życzymy dużo dobrej zabawy i wspaniałej afrykańskiej przygody!

   

  Zadanie 1: Święta w Kasisi

  Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku pomyślnie zakończyła zadanie "Święta w Kasisi". Bardzo się cieszymy i gratulujemy pierwszych sukcesów :)

  wsparcie z kiermaszu: 320,13 złotych 

  wsparcie z bonów światecznych: 720 złotych

  data: 10.01.2015

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz zdjęcia z kiermaszu :)

   

  "Święta w Kasisi" w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku

  Nasze przygotowania do akcji ‘Święta w Kasisi’ rozpoczęliśmy z grupą uczniów Erasmusa w… sklepie ze skarpetkami. A to dlatego, iż jednym z pomysłów na dekoracje świąteczne, które mieliśmy nadzieję sprzedać na kiermaszu był bałwanek właśnie ze skarpetki. Do tego wystarczyło dodać ryż, tasiemki, guziki i po chwili była już gotowa cała armia! To był rzeczywiście strzał w dziesiątkę, bo bałwanki znikały najszybciej z naszego kiermaszu. Pani dyrektor zrobiła nam świetną reklamę kupując dwa z nich do swojego gabinetu.  Na szczęście wiele klas na bieżąco zasilało nas swoimi dziełami tak skutecznie, że kiermasz działał przez cały przedświąteczny tydzień. Tuż obok stała choinka udekorowana fundacyjnymi bonami więc każdy rodzic mógł je zauważyć i wziąć ten, którym chciał sprawić radość w Kasisi. Rodziców wcześniej mailowo poinformowaliśmy o akcji ‘Święta w Kasisi’ i zaprosiliśmy na kiermasz.

                  W tym czasie wychowawcy przeprowadzili świąteczną lekcję, na której nasi uczniowie mogli zobaczyć jak bardzo Święta w Kasisi różnią się od naszych. Najbardziej zaskakiwał krótki rękawek u dzieci i choinka bez śniegu, chociaż w tym roku temperatura nawet w u nas była zbliżona do zambijskiej :) Po takiej lekcji klasa decydowała, który bon i za jaką kwotę decyduje się zrealizować i jaką niespodziankę sprezentować dzieciom w Kasisi.

                  Dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy wsparli tę akcję. Dziękuję za otwartość, zainteresowanie i za to, że każdy włączył się na ile tylko mógł. Razem znowu udało się nam wypracować wspaniały efekt.

   

  A tutaj zamieszczamy nadesłaną fotorelację:

   

   

  ZADANIE nr 2: ŚWIĘTuj z nami

  Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku pomyślnie zakończyła kolejne zadanie "Świętuj z nami". Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych afrykańskich przeżyć :)

  wsparcie: 350zł

  data: 03.03.2016

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz Walentynkowe zdjęcia:

  "Świętuj z nami"

  W tygodniu poprzedzającym dzień Św.Walentego w naszej szkole odbył się kiermasz nie tylko dla zakochanych. Za jego organizację były odpowiedzialne p.Bożena i p.Magda, wychowawczynie klas I-III oraz nasza niezastąpiona świetlica. Można tam było kupić dekoracje najróżniejsze, serca w każdej postaci i róże (w dowolnym kolorze, aby czerwonym ;-). Przy kiermaszu działała też poczta walentynkowa. Na kupioną, czy też wykonaną własnoręcznie, walentynkę trzeba było nakleić Kasiski znaczek i można było być pewnym, że dotrze ona we właściwe ręce.
  Charytatywny aspekt tego świętowania dodał mu jakby głębszej treści. Z Dnia Zakochanych uczynił Dzień Przyjaźni, Dzień Bliskości z tymi, którzy są daleko… daleko w Zambii. Dzieci wykonały też walentynkę specjalnie dla Kasisi. Pozdrawiamy!

   

   

   

  Z przyjemnością informujemy, że uczniowie postanowili przygotować drugi kiermasz - tym razem Wielkanocny, w ramach zadania Święta w Kasisi!

  wsparcie z kiermaszu: 265,50 złotych 

  data: 03.04.2016

  Gratulujemy własnej inicjatywy! A poniżej zamieszczamy nadesłaną relację:

  Przed Świętami Wielkanocnymi klasa IVd i Va zorganizowały w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych z myślą o dzieciach w Kasisi. Można tam było kupić ręcznie ozdabiane jajka, kolorowe kwiaty z papieru, króliczki a nawet … biżuterię. Kupujący mogli przy okazji podziwiać obraz namalowany przez wychowanka Domu Dziecka w Kasisi i dowiedzieć się więcej o Fundacji. Dziękuję uczniom i wychowawcom za inicjatywę i kreatywność. Cieszymy się, że ciągle możemy pomagać.

   

  Zadanie nr 3: Zaskocz nas

  Uczniowie z sukcesem ukończyli kolejne zadanie!

  wsparcie: 6 267,33 złotych 

  data: 09.05.2016

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz zdjęcia :)

  Znowu daliśmy się zaskoczyć wielkimi sercami naszych uczniów i ich rodziców! Po raz drugi zorganizowaliśmy charytatywny „Bieg dla Kasisi” i znowu ich zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Zebraliśmy ponad 6 tys zł! Dziękujemy.
   
  Bieg był zorganizowany w ramach obchodów świąt majowych, które w naszej szkole miały charakter sportowy. Czyli atmosfera była i patriotyczna, i dobroczynna a nade wszystko radosna i entuzjastyczna. Rangi wydarzeniu zdecydowanie dodała obecność naszego prezydenta miasta, Tadeusza Truskolaskiego, któremu Fundacja Kasisi nie jest obca, gdyż dwa lata temu zasponsorował zakup pościeli dla dzieci z Kasisi. 
   
  Nasi uczniowie, jak prawdziwi sportowcy, za udział w biegu mieli wnieść dowolną opłatę uzyskaną wcześniej od swoich sponsorów: rodziców, dziadków, znajomych. Potem, po usłyszeniu ‘START!’ biegali na boisku kolejne okrążenia, za każde z nich otrzymując stempelek na ręce (lub twarzy!). Wszyscy narzekający na ‘ach-tę-dzisiejszą-młodzież’ wyleczyliby się z pesymizmu gdyby zobaczyli naszych uczniów biegających z roześmianymi twarzami, bez niezdrowej rywalizacji, bez przegranych, bez oczekiwania na medal czy nagrodę, szczęśliwych, że razem mogą zrobić tak dużo, by pomóc swoim rówieśnikom w Zambii. Pan prezydent też stemplował naszych wspaniałych sportowców a na koniec rozdał wszystkim flagi.
   
  Kto wie, może, gdyby policzyć i zsumować dystans pokonany przez naszych uczniów w „Biegu dla Kasisi”, to całkiem możliwe, że wyniósłby tyle, ile odległość z Białegostoku do Zambii! Dziękujemy dzielnym sportowcom, rodzicom, nauczycielom, dyrekcji szkoły i panu prezydentowi, za zaangażowanie i ogromne serce.

   

  Zadanie nr 4: Spiżarnia

  Uczniowie z sukcesem ukończyli kolejne zadanie!

  wsparcie: 185 złotych 

  data: 24.05.2016

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz zdjęcia :)

  Lekcję ‘Spiżarnia’ zaczęliśmy od małej zgadywanki. Uczniowie mieli za zadanie zgadnąć co to jest repu, kapenta i nshima. Po obejrzeniu filmików ze strony fundacji wszystko było już jasne… a my jakby bardziej głodni J Dzieci mówiły co jadły dziś na śniadanie i zgadywały, co mogły jeść dzieci w Kasisi. Zastanawialiśmy się też jakie ilości jedzenia trzeba kupić na jeden posiłek dla 230 dzieci i kalkulowaliśmy ile to może kosztować. Później dzieci rysowały, co chciałyby kupić w Kasiskiej spiżarni i przekazać dzieciom w Zambii. 

   

   

   

  Zadanie nr 5: Garaż

  Uczniowie z sukcesem ukończyli kolejne zadanie!

  wsparcie: 240 złotych 

  data: 24.05.2016

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz zdjęcia :)

  "Garaż" - relacja z działań
   
  Lekcja ‘Garaż’ okazała się ciekawym tematem nie tylko dla chłopców. Wszyscy z równym zaskoczeniem oglądali zambijskie drogi, którymi dzieci z Kasisi czasem są wożone do szpitala. Wszyscy też dziwili się, jak to możliwe, że do chorego w domu nie przyjeżdża karetka. Dzięki temu dzieci zrozumiały jak ważny jest ambulans w Kasisi i jak potrzebne są inne samochody. Potem miały okazję przelać swoje wrażenia na papier. Powstało mnóstwo karetek i … każda inna. Myślę, że rodzice podziwiając w domu obrazek różowego ambulansu, na pewno zainteresują się Fundacją Kasisi:)

   

  Zadanie nr 6: Rozpieszczalnik

  Uczniowie z sukcesem ukończyli kolejne zadanie!

  wsparcie: 210 złotych 

  data: 24.05.2016

  Jeszcze raz dziękujemy, a poniżej zamieszczamy nadesłaną do nas relację oraz zdjęcia :)

   "Rozpieszczalnik" - relacja z działań
   
  Tematem ‘Rozpieszczalnika’ w naszej szkole zajęli się eksperci w temacie rozpieszczania czyli klasy 1. Uczniowie porównywali swoje marzenia do marzeń dzieci z Kasisi i znajdowali wiele podobieństw. Okazało się, że dzieci na każdej szerokości geograficznej marzą o tym by rozwijać swoje zdolności czy to muzyczne, czy plastyczne; marzą o szaleństwach na placu zabaw,  o wycieczkach i odkrywaniu pięknych nieznanych miejsc. Dzieci ustaliły, że sponsorami ich marzeń są rodzice. A co jeśli ktoś nie ma rodziców? Myślę, że dzięki tej lekcji nasi uczniowie zrozumieli, że sami mogą pomóc w spełnianiu marzeń  kolegów i koleżanek w Zambii. Pozdrowienia od naszych pierwszaków!

   

   

  Relacja z II Wielkiego Finału "Ozłacamy Kasisi"

  Nasi uczniowie, jak i ich rodzice bardzo angażowali się przez cały rok w zadania ‘Ozłacamy Kasisi’ dlatego chcieliśmy aby Dzień Dziecka Afrykańskiego był podsumowaniem tej współpracy. Przygotowaliśmy ‘grę szkolną’ w charakterze gry miejskiej, gdzie dzieci z zestawem pytań biegały po korytarzu szukając na ścianach odpowiedzi. Pytania dotyczyły Afryki, sytuacji dzieci w Afryce, Fundacji Kasisi i naszej z nią współpracy. Chcieliśmy przez to pokazać, że wzruszenie się trudną sytuacją dzieci w Afryce to nie wszystko, to tylko pierwszy krok. Nasi uczniowie zrobili kolejny, pomogli ile dali radę. Nie ‘uratowali ludzkości’ ale pomogli paru konkretnym dzieciom w Kasisi.
   
  Inne atrakcje w ramach obchodów Dnia Dziecka Afrykańskiego to oglądanie afrykańskiej bajki, nauka tradycyjnego tańca z Zimbabwe czy rysowanie serduszka w afrykańskie wzory.
   
   Mamy nadzieję, że przez ten rok współpracy z Fundacją Kasisi nasi uczniowie zrozumieli, że Afryka to nie jakaś baśniowa kraina, ale rzeczywiste miejsce i ludzie, na życie których możemy mieć realny wpływ… za co Fundacji bardzo dziękujemy :)

     

   

  Relacja z II Wielkiego Finału:

  Zdecydowaliśmy w naszej szkole, że Dzień Dziecka Afrykańskiego zorganizujemy bez zbiórki finansowej, raczej na zasadzie 'dziękujemy' niż 'jeszcze prosimy'. Znalazł się jednak - jak to się ładnie mówi w branży ;-)  - 'anonimowy darczyńca', który nie mógł patrzeć na naszą zebraną kwotę, która ponoć wygląda jak cena w sklepie i trik marketingowy z gatunku 'Jedyne 9,96zł!' :-)

  data: 28.06.2016

  wsparcie: 42,04 zł

   

   

  Partnerzy