Luka Mapalo 12 l

Urodziny: 03.08.2011
W Kasisi od: 27.08.2013

Luka został porzucony na stacji benzynowej w Lusace. Ma porażenie mózgowe, nie widzi i nie słyszy, ale czuje i zawsze tuli się do rąk opiekunów. W Kasisi nie zabraknie mu tego ciepła.

LIPIEC 2023

Każdego dnia walczymy o Lukę, o każdy centymetr, który zwiększa zakres jego ruchów. Dzięki regularnym rehabilitacjom spastyczność ciała Luki nie pogłębia się, ale niestety choroba nie pozwala na znaczącą poprawę.

Luka powoli staje się młodym mężczyzną, rośnie i przybiera na wadze, przez co do jego opieki potrzebna jest asysta dwóch osób. Choć bywa czasem ciężko, to siostry nie poddają się i nie rezygnują z intensywności zajęć rehabilitacyjnych Luki.

MARZEC 2023
Luka bardzo urósł. Ma dojrzały głos. Jest codziennie rehabilitowany, jednak większej poprawy nie ma.
LIPIEC 2022
Codziennie ćwiczy w sali fizjoterapeutycznej. Nie jest w stanie siedzieć ani stać samodzielnie. Chłopiec tylko leży. Ćwiczenia mają pomóc, by jego stan się nie pogarszał. Oprócz fizjoterapii, sadzamy go kilka razy w ciągu dnia na specjalne krzesło. Jest bardzo wrażliwy na dotyk, od razu reaguje naprężaniem całego ciała. Ostatnio nie było z nim żadnych innych problemów zdrowotnych.
CZERWIEC 2021
Nie musi przyjmować leków. Nie ma kłopotów zdrowotnych. Chłopiec komunikuje się, wydając dźwięki. Lubi dotyk dłoni przy twarzy.
MAJ 2019
Luka jednak widzi, ale nie słyszy. Jest codziennie rehabilitowany.
CZERWIEC 2016
Nie widać większych postępów ani nadziei na zmianę, ale dzięki opiece sióstr i fizjoterapii uśmiecha się, jest wypoczęty. Cieszy się, że może przemieszczać się na wózku.
CZERWIEC 2015
Jego stan niewiele się zmienił. Cały czas otrzymuje pomoc fizjoterapeutyczną, ma indywidualną opiekę, ale wciąż nie ma z nim kontaktu. Nie płacze, jest wyciszony i spokojny. Bardzo lubi przebywać na powietrzu, zawsze jest w wózku, wśród innych dzieci, które się bawią.

Komplet badań

Komplet badań