moje zebrane serca

Zbieraj punkty-Serca i wymieniaj je na nagrody w programie Serce za Serce. Aby sprawdzić liczbę swoich Serc wpisz adres e-mail podany podczas Zakupów dla KASISI. Aby punkty wpływały na Twoje konto, zawsze używaj tego samego adresu e-mail.

Koszyk
Jak możesz pomóc

Choroba głodowa i niedożywienie dzieci

Data dodania: 28.06.2021

Choroba głodowa dwuletnich dzieci może rzutować na cały ich późniejszy rozwój

Głód dla ogromnej części świata oznacza więcej niż opuszczony posiłek. Szacuje się, że aż 11% całej światowej populacji cierpi z powodu niedożywienia, a tylko co godzinę z powodu głodu umiera na świecie około 300 dzieci. 1 na 9 osób nie ma wystarczająco dużo pożywienia, aby zjeść przynajmniej jeden posiłek dziennie.

Jakie są objawy choroby głodowej

Głód na wiele sposobów może uwięzić ludzi w pułapce ubóstwa. Często towarzyszy całym pokoleniom, negatywnie wpływając na możliwość edukacji, samodzielnej pracy i zajścia w zdrową ciążę, zwiększając ryzyko niedożywienia w kolejnym pokoleniu.

Objawy choroby głodowej to nie tylko obniżona masa ciała – to czasem problemy zdrowotne towarzyszące naszym podopiecznym do końca życia.

Zmiany psychiczne to zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, apatia, ospałość. W czasie, kiedy lepiej odżywione dzieci okazują niespożyte pokłady energii, dzieci z chorobą głodową wydają się nie mieć siły, by nawiązywać kontakt z otoczeniem.

Objawy fizyczne – to osłabienie, przyspieszone tętno, płytki oddech, zwiększone pragnienie, początkowo zaparcia, a później biegunki oraz zapadnięte, szkliste oczy.


Charakterystycznym objawem, występującym u dzieci z chorobą głodową, jest opuchnięty brzuch – jest to obrzęk, będący objawem choroby kwashiorkor, który powstaje na skutek niedoboru białek. Dochodzi do zaniku mięśni, maskowanego obrzękami i wzrostem masy ciała – niestety, za późno zdiagnozowany i nieleczony kwashiorkor jest śmiertelny.

Najbardziej zagrożone chorobą głodową są niemowlęta

Dlaczego tak dużo mówi się o chorobie głodowej dzieci

Według szacunków WHO, aż 54 procent śmierci wśród dzieci na całym świecie jest spowodowanych niedożywieniem. Pierwsze tysiąc dni, od początku ciąży kobiety, aż do drugich urodzin dziecka, jest kluczowe dla jego zdrowego rozwoju. Efekty niedożywienia u dwulatka mogą pozostać na całe życie – dzieci cierpią na zahamowanie wzrostu, uczą się słabiej w porównaniu do lepiej odżywionych w okresie niemowlęctwa rówieśników, oraz przez całe życie zmagają się z osłabioną odpornością.

Przyczyną śmierci z głodu wśród dzieci najczęściej są zwykłe infekcje, z którymi odpowiednio odżywiony maluch mógłby zmierzyć się bez wsparcia medycznego.

Dzieci z chorobą głodową nie mogą zwalczyć powszechnych bakterii i wirusów, co więcej, często w końcowej fazie głodu nie są nawet w stanie zjeść wystarczającej ilości pokarmu przez ograniczone łaknienie. W ten sposób także leczenie choroby głodowej, kiedy już dziecko trafi pod opiekę specjalistów, jest utrudnione.

Dzieci z chorobą głodową w Kasisi

Oczywiście, chorobę głodową można leczyć, i robimy to regularnie w Kasisi – ale robimy to ostrożnie, starając się za wszelką cenę uniknąć tzw. zespołu ponownego odżywienia, który również może zagrażać życiu dziecka. Nasze mamies pod okiem lekarza podają dzieciom co trzy godziny małe porcje specjalnego mleka terapeutycznego – także w nocy! Każde dziecko przybywające do Kasisi – również przypadki, którym inne ośrodki nie dają szansy – może liczyć na pomoc i terapię odżywiającą.

Mleko terapeutyczne na pomoc dzieciom z chorobą głodową

Mleko terapeutyczne codziennie ratuje życia tysięcy dzieci

F-100 – tak brzmi nazwa specjalnego pokarmu, który ratuje życie dzieciom przybywającym do Kasisi w stanie choroby głodowej. Mleko terapeutyczne zostało opracowane specjalnie z myślą o uzupełnianiu składników odżywczych u małych pacjentów cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia podczas leczenia opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Pierwszym wyzwaniem jest ograniczona dostępność mleka – nie zawsze możemy liczyć na regularne dostawy mleka w Zambii, dlatego regularnie poszukujemy zastępczych źródeł pokarmu.

W każdej chwili możesz pomóc nakarmić głodne dziecko

Razem z nami możesz zapełnić spiżarnię w Kasisi – zawsze potrzebujemy cennego mleka terapeutycznego, które pozwoli maluchom na zdrowy rozwój i samodzielność w dorosłym życiu! Dzięki Twojemu wsparciu możemy pomagać dzieciom takim jak nastoletni już Christopher i Anastasia, którzy trafili do Kasisi z ostrą chorobą głodową. Terapia odżywiająca dała im nadzieję, której pozbawiłyby ich inne ośrodki w Zambii.

Pomóż nam zapewnić Kasisi pełną spiżarnię i pomóc najbardziej potrzebującym maluchom – mogą liczyć tylko na nas! Zapewniając dziś dziecku mleko terapeutyczne dbasz także o jego wieloletni rozwój psychiczny i fizyczny, oraz znacznie zwiększasz jego szanse na to, że w niedługiej przyszłości stanie się samodzielnym dorosłym.

Bądź z nami w kontakcie!

Newsletter

Niezwykłe relacje i zdjęcia, ciekawostki o tym, jak zmienia się Kasisi, co dzieje się wokół naszych projektów i w siostrzanej fundacji – Dobrej Fabryce. Dołącz już teraz, a nie przeoczysz żadnego ważnego wydarzenia.

Pilna pomoc potrzebna

Fundusz im. Christophera Sakali

Chcemy, by to zło, jakie wpadło znienacka do życia naszego Domu, wywołało reakcję w postaci czynnego dobra. Założyliśmy Fundusz im. Christophera Sakali. Z jego pomocą wspieramy chorych, w tym dzieci na oddziale onkologicznym szpitala w Lusace.

 

uzbieranych:
7 630 zł
potrzebujemy:
10 000 zł